Μαθηματική έρευνα του Ε2!

Στα πλαίσια των στοχαστικών μαθηματικών της Ε τάξης, τα παιδιά τουΕ2 διενήργησαν έρευνα με θέμα «Οι εντυπώσεις μου από την τρέχουσα σχολική χρονιά». Στόχος της έρευνας ήταν η βιωματική προσέγγιση των βημάτων που ακολουθούμε όταν διεξάγεται μια έρευνα. Τα παιδιά συλλέξαν και οργάνωσαν δεδομένα, δούλεψαν σε μιλιμετρέ χαρτί, αναστοχαστήκαν για τα δεδομένα τους, απεικόνισαν τα αποτελέσματα και εξήγαγαν συμπεράσματα μελετώντας τα ραβδογράμματα. Η διαδικασία έδωσε τη δυνατότητα στους μαθητές να αυτενεργήσουν, να επιλύσουν μικροπροβλήματα κατά την εκτέλεση της έρευνας και να αποτιμήσουν κριτικά τα αποτελέσματα της δουλειάς τους. Κριτική σκέψη, ομαδικότητα και συνεργασία, επικοινωνία, επιστημονική και υπολογιστική σκέψη, επίλυση προβλημάτων ήταν μερικές από τις δεξιότητες στόχευσης.

Οι μαθητές του Ε2

Η δασκάλα,