Οι μαθητές θαυμάζουν και συνομιλούν με τον παραολυμπιονίκη Νάσο Γκαβέλα

Οι μαθητές/-τριες της Ε1 και Ε2 τάξης συναντήθηκαν διαδικτυακά με τον χρυσό, τυφλό παρολυμπιονίκη στίβου στην κατηγορία Τ11, κύριο Νάσο Γκαβέλα, από τον οποίο τα παιδιά πήραν συνέντευξη στο πλαίσιο δράσεων για την τυφλότητα και την αναπηρία. Ο κύριος Γκαβέλας συζήτησε με τα παιδιά θέματα που αφορούν την καθημερινότητά του ως άτομο με απώλεια όρασης, την κοινωνική αντιμετώπιση ατόμων με αναπηρία, την έλλειψη υποδομών στη χώρα μας για άτομα με αναπηρία, καθώς και για τον αθλητισμό και τις προκλήσεις που αντιμετωπίζουν οι επαγγελματίες αθλητές. Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν από την αλληλεπίδρασή τους με τον κύριο Γκαβέλα, και πήραν σημαντικά μαθήματα ζωής από έναν εξαιρετικό άνθρωπο και αθλητή υψηλού επιπέδου! Ελπίζουμε να ξαναβρεθούμε μαζί του σύντομα, και να ανταλλάξουμε και πάλι όμορφα λόγια, σκέψεις και εμπειρίες!

Ο Αθανάσιος Γκαβέλας (19 Δεκεμβρίου 1999) είναι Έλληνας αθλητής του στίβου και Χρυσός Παραολυμπιονίκης στα 100μ. κατηγορίας Τ11. Έχει επίσης διακριθεί τόσο στο Παγκόσμιο όσο και το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο και στα τρία σημαντικότερα πρωταθλήματα. Αγωνίζεται από την ηλικία των 17 ετών και κατέχει το Παγκόσμιο Ρεκόρ της κατηγορίας Τ11 στα 100μ. με χρόνο 10,82 δευτερόλεπτα και στα 60μ. με 7,07 δευτερόλεπτα.