Αγάπη είναι….

Πώς λέμε “Σ’αγαπαω” σε διάφορες γλώσσες ανα τον κόσμο; Τι είναι η αγάπη; Με αυτά τα ερωτήματα και με πολλά άλλα ως αφορμή. Οι μεγάλοι μαθητές του σχολείου μας συνέθεσαν κολάζ και κατασκευές στο μάθημα των Γαλλικών.

Οι μαθητές του Β2 έφτιαξαν αερόστατα αγάπης:

Οι μαθητές του Α1 έπλεξαν καρδούλες όπως η αγάπη “πλέκεται” στις καρδιές όλων μας…

Τα παιδιά της Τετάρτης πέρασαν μια “αγαπησιαρικη εβδομάδα”. Ζωγράφισαν και κόλλησαν καρδιές σε όλη την τάξη. Με σκοπό να καταλάβουν ότι τα λόγια μας πολλές φορές μπορούν να πληγώσουν τους άλλους, τσαλακωσαν καρδιές που δεν μπορούσαν να ισιωσουν ξανά. “Μοίρασαν” αγάπη στους συμμαθητές τους “τσιμπώντας” τους με ένα μανταλάκι που έγραφε μια όμορφη και αντιπροσωπευτική φράση. Έφτιαξαν τις κούπες της αγάπης και τέλος, κόλλησαν μια καρδιά στην πλάτη τους όπου ο καθένας του έγραφε ένα θετικό χαρακτηριστικό του, ανταλλασοντας έτσι γλυκές κουβέντες που καμιά φορά ξεχνάνε να πουν!