“Αφήστε τον γόνο να γίνει γονιός”!- Οι μαθητές της Δ τάξης μαθαίνουν να σέβονται τη θαλάσσια ζωή

Στα πλαίσια του προγράμματος της παιδικής Helmepa, οι μαθητές/τριες της Δ’ τάξης, υποδέχτηκαν στο σχολείο τον κ. Αντώνη Μελιανο, ερασιτέχνη ψαρά από τους γειτονικούς Λειψους. Ο κ. Αντώνης μας περιέγραψε, με απλό αλλά ζωντανό λογο, τους τρόπους ψαρέματος, τα είδη των ψαριών της περιοχης, πώς να ξεχωρίζουμε το φρέσκο ψάρι κ.α. Ήρθε προετοιμασμένος με μια παρουσίαση στην οποία μας έδειξε φωτογραφίες από χταπόδια, τονους, χριστοψαρα και διάφορα ψάρια που ο ίδιος έχει ψαρέψει. Οι μαθητές/ τριες ενθουσιάστηκαν και έκαναν συνεχώς ερωτήσεις!Μάθαμε ότι η θάλασσα μας προσφέρει όταν τη σεβόμαστε! Το ψάρεμα πρέπει να γίνεται με σεβασμό και πως είπε και ο καλεσμένος μας “Αφήστε τον γόνο να γίνει γονιός”!