Επίσκεψη των μαθητών Ε τάξης στο μνημείο Ιερού Λόχου και στην Ιερά Μονή Ζωοδόχου Πηγής

Την περασμένη Δευτέρα οι μαθητές/τριες της Ε΄ τάξης είχαν τη χαρά να πραγματοποιήσουν μια πολύ όμορφη εκδρομή. Αρχικά, θαυμάσαμε το μνημείο του Ιερού Λόχου στην περιοχή Βλαμαρής και μάθαμε για την πτώση των αλεξιπτωτιστών τον Οκτώβριο του 1943, ένα μήνα μετά τη συνθηκολόγηση με τους Ιταλούς και την –προσωρινή- απελευθέρωση της Σάμου.

Στη συνέχεια, επισκεφτήκαμε τη Μονή Ζωοδόχου Πηγής, όπου μας καλωσόρισε η Ηγουμένη και μιλήσαμε για τις Άγιες Μέρες του Πάσχα. Ακολούθησε ξενάγηση στους χώρους των εργαστηρίων και με ενθουσιασμό τα παιδιά παρακολούθησαν τις μοναχές να ασχολούνται με την τέχνη της αγιογραφίας, της υφαντικής και του κεντήματος.

Τέλος, χαλαρώσαμε στην παραλία της Μουρτιάς. Κολατσίσαμε, παίξαμε, χορέψαμε σε ήχους παραδοσιακής μουσικής και θαυμάσαμε το όμορφο φυσικό τοπίο.