Απόκριες, Καθαρά Δευτερα και Σαρακοστή

Αυτή τη βδομάδα το ενδιαφέρον των μαθητών επικεντρώθηκε στα έθιμα της Αποκριάς και Καθαράς Δευτέρας  (κατασκευή μάσκας και χαρταετών),της Σαρακοστής (Σαρακοστή)  στην προετοιμασία παρουσίασης  δρώμενων.

Την Παρασκευή οι μαθητές των ΣΤ τμημάτων παρουσίασαν διασκευή για παιδιά  από το έργο ‘Ορνιθες’ του Αριστοφάνη που προετοίμαζαν με την διευθύντρια μας κυρία Δάφνη. Έπειτα οι μαθητές του Α1 τμήματος χόρεψαν το παραδοσιακό μας τραγούδι ” Σαμιωτισσα” και οι μαθητές του Α2 τμήματος παρουσίασαν το τραγούδι της Αποκριάς ” Παντρευουνε τον κάβουρα”. Οι μαθητές που συμμετείχαν στις παρουσιάσεις χάρηκαν πολύ τη διαδικασία και τη ‘γιορτη’ και όλοι οι μαθητές και εκπαιδευτικοί που παρακολουθήσαμε χαρήκαμε το αποτέλεσμα και την υποκριτική τους τέχνη.

Στη συνεχεια οι μαθητές έφαγαν, χορεψαν γαϊτανάκι, διασκέδασαν κι έπαιξαν οργανωμένα παιχνίδια που οργάνωσαν οι εκπαιδευτικοί.