Η δύναμη είναι στο χέρι σου

της Αφροδίτης Δημητριάδου

Οι μαθητές του σχολείου μας συμμετείχαν στο πρόγραμμα της ActionAid με τίτλο «Η δύναμη είναι στο χέρι σου» και βοήθησαν στη δημιουργία ενός έργου ύδρευσης στο χωριό Γκιτέσι της Ρουάντας!

Με αυτόν τον τρόπο, θα προσπαθήσουμε όλοι μαζί να βοηθήσουμε τους 2.000 κατοίκους της κοινότητας να έχουν πρόσβαση σε καθαρό, πόσιμο, τρεχούμενο νερό! Ενώνοντας έτσι τις δυνάμεις μας, εκπαιδευτικοί και μαθητές, ώστε να προσπαθήσουμε να φτάσει η φωνή αλληλεγγύης σε περισσότερους ανθρώπους στη Ρουάντα και να αλλάξουμε την καθημερινότητά τους για πάντα, με μια μόνιμη λύση.

Στην προσπάθεια αυτή συνέβαλαν οι εκπαιδευτικοί των τάξεων, Κατωτικίδου Ειρήνη (Β1), Πρεμέτη Αικατερίνη (Γ2), Ράντου Βαΐα (Δ1), Δημητριάδου Αφροδίτη (Δ2), Κασούμη Κωνσταντίνα (Ε2), Φωτίου Ελένη (ΣΤ), Κογιάμη Άννα, Βακάκη Βίκυ, Λιάκος Χαράλαμπος, καθώς και η φύλακας του σχολείου μας κ. Βάλια Γιαννοπούλου.