Με τέχνη …Φυσικά!!

«Το μυαλό δεν είναι ένα δοχείο που πρέπει να γεμίσει αλλά μια φωτιά που πρέπει ν’ ανάψει»
– Πλούταρχος

(περ.45μ.Χ.-120), Έλληνας ιστορικός, βιογράφος και δοκιμιογράφος

Τα παιδιά μαθαίνουν ευκολότερα διασκεδάζοντας και εμπλεκόμενα στη βιωματική συνεργατική μάθηση, με πολλαπλά σημεία εισόδου. Έτσι ενεργοποιούνται και αναπτύσσονται περισσότεροι τύποι νοημοσύνης.

Στο πλαίσιο αυτό οι μαθητές τους ΣΤ1 προσέγγισαν καλλιτεχνικά και πειραματικά γνώσεις της Φυσικής κατά τη διάρκεια της χρονιάς.

Παρακάτω παρουσιάζεται ένα δείγμα αυτής της προσπάθειας.

Έφτιαξαν με πλαστελίνη τον μυ της καρδιάς όπου φαίνονται ξεκάθαρα   οι δύο επάνω κοιλότητές της,οι κόλποι  και  οι δύο κάτω κοιλότητες,οι κοιλίες.

Ακόμη συνοψίζοντας την φετινή γνώση δημιούργησαν το δικό τους επιτραπέζιο φιδάκι με φόντο νόμους, καθημερινές εφαρμογές και σημαντικά πρόσωπα της επιστήμης.

Επίσης σχεδίασαν τρισδιάστατα το αναπνευστικό σύστημα του ανθρώπου  με τους πνεύμονες , τον λάρυγγα, την τραχεία, τους βρόγχους και τις κυψελίδες.

Τέλος έφτιαξαν οικολογικές βαρκούλες. Το κερί θερμαίνει τον αέρα. Ο θερμός αέρας είναι ελαφρύτερος και μετακινείται προς  τα πάνω μεταφέροντας θερμότητα και ύλη. Έτσι η βαρκούλα κινείται καθώς ο αέρας σπρώχνει το αλουμινόχαρτο.

Μαθητές ΣΤ1

Εκπ/κοι: Κούτη Μαρία, Νικόλαος Γιαννάκης