Με όχημα τον αθλητισμό

”…Όλα όσα ξέρω για την ηθική και την αίσθηση καθήκοντος τα έχω μάθει από το ποδόσφαιρο”

Αλμπέρ Καμύ, Γάλλος συγγραφέας

Λαμβάνοντας υπόψη την αγάπη των παιδιών για τις αθλητικές δραστηριότητες εντός και εκτός σχολείου,  αποφασίσαμε  με τους μαθητές του  ΣΤ1  να ασχοληθούμε με τα οφέλη που παρέχει ο αθλητισμός στο σώμα, στην ψυχή και στο μυαλό. Αφού παρακολουθήσαμε σχετικά βιντεο και διαβάσαμε σχετικά κείμενα, τα παιδιά εξέφρασαν τις απόψεις τους. Υπερθεμάτισαν τη σημαντικότητά  του τονίζοντας  ευεργετήματά  όπως:  η υγεία, δημιουργία φιλίων, πειθαρχία, στοχοπροσήλωση, σεβασμός, κατανόηση , ομαλή επίλυση συγκρούσεων, αυτοπεποίθηση και ομαδικότητά.

Ακόμη μελετήθηκε η συμβολή του στην αποδοχή της διαφορετικότητας και στην καλλιέργεια της κοινωνικής συμπερίληψης. Συγκεκριμένα, παρουσιάστηκαν θέσεις για τη δράση του αθλητισμού στην κοινωνική ενσωμάτωση των ατόμων με αναπήρία.

Αφορμώμενοι από τα παραπάνω, δημιούργησαν οι μαθητές  μια χαρακτηριστική  αφίσα και έγραψαν συνθήματα στο δεντράκι της θετικής σκέψης που έφτιαξαν.

Εκπαιδευτικοί: Κούτη Μαρία, Νίκος Γιαννάκης