Τα καπέλα σκέψης De Bono των μαθητών της Ε’ τάξης

Τα Καπέλα De Bono ή αλλιώς τα Έξι Καπέλα της Σκέψης αποτελούν ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο για την τάξη, ιδιαίτερα στην επεξεργασία ιστοριών ή στην ανάλυση διαφόρων θεμάτων ενός project (π.χ. της κλιματικής αλλαγής) ή θεμάτων που απασχολούν τα παιδιά στο συμβούλιο της τάξης. Οι μαθητές και οι μαθήτριές μας εργάζονται σε ομάδες ανά χρώμα καπέλου και έπειτα οι ομάδες μπορούν να αναμειχθούν με τη συνεργατική μέθοδο Jigsaw, ώστε σε κάθε καινούργια ομάδα να υπάρχουν αντιπρόσωποι από κάθε καπέλο σκέψης που θα μοιραστούν όσα ειπώθηκαν προηγουμένως στις ομάδες τους. Tα έξι καπέλα βοηθούν τα παιδιά να αποκτήσουν χρήσιμες ρουτίνες σκέψης και να μελετήσουν μια ιστορία ή ένα θέμα πολυδιάστατα συλλέγοντας τα δεδομένα και αποκωδικοποιώντας τα προβλήματα που αναζητούν λύσεις, εντοπίζοντας τις θετικές πλευρές και αναγνωρίζοντας συναισθήματα, καταλήγοντας σε νέες ιδέες ή/και χρήσιμα συμπεράσματα.
Φορέστε λοιπόν κι εσείς τα Καπέλα της Σκέψης και ταξιδέψτε με την τάξη σας!