6 Μαρτίου-Πανελλήνια Ημέρα Κατά της Βίας και του Σχολικού Εκφοβισμού

Στα πλαίσια δράσεων εξάλειψης του σχολικού εκφοβισμού, οι μαθητές της Β τάξης παρακολούθησαν το βίντεο «Το παιδί με την κόκκινη γραμμή» και υλοποίησαν εκπαιδευτική δράση «Ο παλιάτσος».

Ο παλιάτσος

(στο σχολείο)

«Μια μέρα ένας παλιάτσος πήρε τα μπαλόνια του, φόρεσε το πιο μεγάλο του χαμόγελο και επισκέφτηκε ένα σχολείο. Ήθελε να διασκεδάσει τα παιδιά, ήταν γιορτή. Πριν μπει μέσα, στάθηκε σε μια γωνιά και παρακολουθούσε τα παιδιά στο διάλειμμα. Του αρέσει να χαζεύει τα παιδιά να παίζουν. Σιγά σιγά, με αυτά που έβλεπε και άκουγε, το χαμόγελό του έσβησε.»

Ακούσαμε το τραγούδι των Ζαρόκωστα και Μαυρουδή και συζητήσαμε για τα συναισθήματα που μας έκανε να νιώσουμε. Γιατί ο παλιάτσος στενοχωρήθηκε; Τι είδε; Τι άκουσε ;

Στα μπαλόνια του γράψαμε τις απαντήσεις των παιδιών. Βία, τσακωμούς, κοροϊδία, αδιαφορία, μοναξιά. Ποιο όμως ήταν το αντίδοτο σε αυτήν του τη θλίψη; Τι έπρεπε να κάνουμε; Τα υπόλοιπα παιδιά πήραν τον ρόλο των παιδιών της αυλής. Και βρήκαν το αντίδοτο. Για τη βία ήταν η αγκαλιά. Σηκώθηκαν και αγκαλιάστηκαν. Και μπαμ, έσκασε το μπαλόνι της βίας. Για τους τσακωμούς η συμφιλίωση. Σηκώθηκαν, έδωσαν τα χέρια και ζήτησαν συγγνώμη αν κάποιον/α στενοχωρήσαν. Μπαμ πάει και αυτό το μπαλόνι. Το αντίδοτο της κοροϊδίας ήταν οι όμορφες κουβέντες. «Τι ωραία τα μαλλιά σου», «είσαι καλή φίλη», «ωραίο χαμόγελο». Μπαμ! Της αδιαφορίας ήταν το νοιάξιμο. Ρωτούσαν το ένα το άλλο πώς είναι σήμερα ή αν κάτι το απασχολεί. Μπαμ! Και τέλος το αντίδοτο της μοναξιάς ήταν η φιλία. «Είσαι φίλος μου», «στο διάλειμμα έλα να παίξεις με την ομάδα μας». Και κάπως έτσι έσκασαν όλα τα θλιβερά μπαλόνια και το χαμόγελο εμφανίστηκε πάλι στο πρόσωπο του παλιάτσου. Και για να μη μείνει χωρίς μπαλόνια η κάθε ομάδα του χάρισε από ένα πάνω στο οποίο έγραψε κουβέντες όμορφες, που δείχνουν ενδιαφέρον, στοργικές. Αυτές που σε κάνουν να χαμογελάς. Αυτές που πρέπει να ακούγονται στις σχολικές αυλές.

«Κι έτσι όλοι μαζί κι αντάμα

να τραγουδάμε τα δίκια της ζωής

να τραγουδάς κι εσύ απ´ την πλατεία

να μάθεις φίλε μου σωστά να ζεις»