Δραστηριότητα Τ.Π.Ε. 29/03/2020

Για τους μαθητές της Δ΄, Ε΄και ΣΤ΄ τάξης.

Η παρακάτω επαναληπτική δραστηριότητα είναι προαιρετική.

Χρησιμοποιώντας την εφαρμογή των παρουσιάσεων καθώς και το διαδίκτυο, δημιουργήστε μια παρουσίαση με όσες διαφάνειες κρινετε απαραίτητες επιλέγοντας ένα από τα παρακάτω θέματα:

1. Ήθη και Έθιμα του Πάσχα στην Ελλάδα
    Δημιουργήστε μια Παρουσίαση με τα πιο χαρακτηριστικά ήθη και έθιμα του Πάσχα στην Ελλάδα.  Για να αντλήσετε πληροφορίες μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το διαδίκτυο. Επιλέξετε όσα και όποια έθιμα κρίνετε ενδιαφέροντα και παρουσιάστε τα.
  2. Πασχα στην… (επιλέξτε περιοχή, για παράδειγμα, Σάμο, Χίο, Ικαρία κλπ). Παρουσιάστε τα ήθη και τα έθιμα μια συγκεκριμένης περιοχής. Για να αντλήσετε πληροφορίες για την περιοχή που θέλετε να παρουσιάσετε μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το διαδίκτυο. Επίσης, μπορείτε να πάρετε “συνέντευξη” από τον μπαμπά, τη μαμά, τη γιαγιά ή τον παππού και να καταγράψετε τα λεγόμενά τους στη παρουσίαση σας.
  3. Η Μεγάλη ΕΒδομάδα
    Γιατί λέγετε Μεγάλη Εβδομάδα; Τι γιορτάζουμε κάθε μέρα της Μεγάλης Εβδομάδας; Χρησιμοποιήστε το διαδίκτυο για να αντλήσετε πληροφορίες.

Θυμηθείτε:

• Πως εισάγουμε νεα διαφάνεια.
  • Πως κάνουμε αντιγραφή και επικόλληση περιεχομένου από το Διαδίκτυο στην παρουσίασή μας.
  • Πως προσθέτουμε σχεδίαση και κίνηση στην παρουσίαση και φυσικά
  • Δεν ξεχνάμε να αναφέρουμε τις πηγές μας, δηλαδή από ποια ιστοσελίδα αντλήσαμε τις πληροφορίες μας.

Αποστείλετε τις παρουσιάσεις σας μέχρι την Κυριακή 5 Απριλίου στο mkourbetlis@gmail.com.

Όλες οι παρουσιάσεις που θα δημιουργηθούν -αν φυσικά το επιθυμείτε – θα αναρτηθούν στην ιστοσελίδα του σχολείου μας!

Σε περίπτωση που δεν διαθέτετε εγκατεστημένη την εφαρμογή παρουσιάσεων μπορείτε να την κατεβάσετε και να την εγκαταστήσετε δωρεάν από εδώ.

Καλή Επιτυχία!

Μανώλης Κουρμπετλής